MDD, AKÉ TU EŠTE NEBOLO: V nedeľu 4.6. sa bude konať nEKOnečne udržateľný Kaufland detský festival

MDD, AKÉ TU EŠTE NEBOLO: V nedeľu 4.6. sa bude konať nEKOnečne udržateľný Kaufland detský festival

Starať sa o životné prostredie by malo byť samozrejmosťou pre každého z nás, ale ako na to? Ak neviete, ako začať, príďte na prvý Kaufland Detský festival, ktorý bude nEKOnečne udržateľný. Zasadíme strom, postavíme hmyzí dom a zabaví nás Desmod aj Spievankovo. Kedy a kde? V nedeľu 4. júna od rána až do večera v areáli ZŠ a MŠ Hargašova v Záhorskej Bystrici.

PROGRAM FESTIVALU

Podujatie spojí celé množstvo organizácií, ktorým záleží na budúcnosti našej planéty, preto neušlo ani pozornosti známych greenfluencerov. Natália Pažická či Babsy Heriban budú dokonca súčasťou programu v športovej hale, kde návštevníkov čaká premietanie EkotopFilm Junior či edukačných rozprávok o ochrane prírody. Na svoje si prídu aj milovníčky udržateľnej módy, ktoré môžu využiť swap-výmenu noseného oblečenia v spolupráci s ekologickým secondhandom Nosene.sk. 

Zasaďte strom, postavte si (hmyzí) dom

Rodinné podujatie ponúkne v zábavno-vzdelávacej zóne aj také aktivity ako výroba hmyzích domčekov, napájadiel či vtáčích búdok. Deti budú vtiahnuté do úžasného sveta lúčnych kvetov a ich opeľovačov, budú si môcť zasadiť rastlinku alebo zistia, či  si samy  dokážu  vyrobiť energiu na dobitie telefónov. Naučia sa  triediť odpad, recyklovať nepotrebné veci, a nebude chýbať ani Ekobludisko s medvedíkom Kuniboo, či aktivity spojené s MŽPSR na tému kvality ovzdušia. Každý návštevník sa môže svojím sľubom zapojiť do vytvorenia jedinečného stromu sľubov, stačí ten svoj napísať na zelený lístok a prilepiť ho na ručne namaľovaný strom na ekoplátne.

Mimochodom, nie je náhoda, že sa prvý „nEKOnečne udržateľný Kaufland Detský festival“ na Slovensku uskutoční v Záhorskej Bystrici. Práve v tejto bratislavskej časti  onedlho vyrastie ďalšia predajňa Kaufland, ktorá bude postavená podľa aktuálnych trendov v oblasti udržateľného a moderného stavebníctva. „Znižovanie uhlíkovej stopy, trvalo udržateľné poľnohospodárstvo, energeticky efektívne fungovanie prevádzok, či znižovanie spotreby plastov a recyklácia odpadov, na to všetko Kaufland  myslí v rámci všetkých svojich aktivít, a snaží sa pristupovať čo najviac zodpovedne k ochrane životného prostredia. K tomu, aby sa stala samozrejmosťou aj pre naše deti, ich chceme viesť odmalička, napríklad aj počas voľnočasových aktivít. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s organizátormi obľúbených Kaufland Detských festivalov pripraviť naozaj unikátne podujatie – prvý „nEKOnečne udržateľný Kaufland Detský festival“, ktorý rodinám pri príležitosti MDD  ponúkne kombináciu zábavy, vzdelávania hrou vo forme workshopov a aktivít zameraných na ekológiu aj environmentalistiku,“ vysvetľuje Lucia Vargová, hovorkyňa Kaufland Slovensko, ktorá na podujatí tiež nebude chýbať.  

Auto nechajte doma, dorazte na bicykli

Nielen spoločnosť Kaufland, ale aj samotní organizátori pristupovali k prvému „udržateľnému“ detskému festivalu v rámci SR maximálne zodpovedne. Plánujete do športovej haly doraziť na dvoch kolesách? Nech sa páči, priamo na námestí v Záhorskej Bystrici bude pripravená úschovňa bicyklov.

Pre istotu si prineste aj vlastné fľaše, do nich si budete môcť „načapovať“ pitnú vodu. „Všetko od výzdoby až po reklamné materiály bude recyklovateľné, alebo zrecyklované, takže po podujatí nevznikne takmer žiadny odpad. S ostatným pomôžu odborníci zo spoločnosti OLO a.s., ktorí odpad odvezú a zodpovedne spracujú. Najkrajšou dekoráciou by však mali byť aktivity, z ktorých si deti domov odnesú nové poznatky a vedomosti. Veríme, že prispejú k tomu, aby sme sa o našu planétu a budúcnosť spoločne starali zodpovednejšie,“ vysvetľujú Radoslav Augustín z agentúry 8P a Peter Pukalovič z agentúry Be Cool, ktorí Kaufland Detské festivaly organizujú už od roku 2015. Zodpovedný prístup a myšlienku prvého udržateľného detského festivalu ocenilo aj Ministerstvo životného prostredia SR, ktoré nad podujatím prevzalo záštitu. Podporu podujatiu poskytla aj naša mestská časť Záhorská Bystrica.

Uvidíte aj hviezdy

Čo by to bol za festival, keby na ňom chýbali skutočné hviezdy? Áno, objavia sa aj v Záhorskej Bystrici.

Malých i veľkých roztancuje Spievankovo, Ekožúr s Thomasom Puskailerom a Martinom Madej, aj spevák a spisovateľ Braňo Jóbus. Milovníkov divadla potešia Sniwko a Buwko alebo veselí kamaráti Tárajko a Popletajka z Rozprávkova. Aj muzikál „Odpad je Poklad“ si prostredníctvom svojich pesničiek vzal na mušku tému ochranu planéty, ktorá je základným motívom Kaufland Detského festivalu s prívlastkom nEKOnečne udržateľný. V závere dňa tú najväčšiu šou na pódiu určite rozbalí populárna skupina Desmod. Celým podujatím bude festivalových návštevníkov v Záhorskej Bystrici, ale aj doma pri obrazovkách sprevádzať sympatická dvojica Veronika HatalaMartin Madej.

Program na hlavnom pódiu, ale aj aktivity na podujatí si môžete naživo pozrieť nielen na novej káblovej rodinnej Turbo TV, ale aj online. Stačí kliknúť na detskyfest.sk, či You Tube Kaufland Detský festival a „zodpovedná“ zábava s Kauflandom vám ani tentoraz neujde.

Organizačné informácie k festivalu:

  • Celá Hargašova ulica bude počas konania festivalu v nedeľu 4.6. uzavretá, vjazd bude povolený len obyvateľom zóny a organizátorom.
  • Parkovisko pred Spoločenským domom bude v nedeľu 4.6. uzavreté.
  • Športový areál bude z dôvodu organizačných príprav zatvorený v sobotu 3.6.2023.
  • Pre návštevníkov Záhorskej Bystrice bude možné zaparkovať oproti pumptracku v lokalite Krče (nad Billou), odkiaľ sa dostanú do športového areálu pešo.
  • Bystričanov a ich priateľov z blízkeho či širšieho okolia pozývame, aby sa prišli na detský festival pozrieť na bicykloch (ktoré možno uschovať na námestí) alebo pešo.
  • Prosíme návštevníkov, aby si vzali so sebou fľaše na doplnenie pitnej vody (bude k dispozícii cisterna BVS).
  • Zároveň dávame do pozornosti, že v areáli nebudú k dispozícii žiadne stánky s občerstvením.