Ľudový dom

V roku 2007 bol postavený „Ľudový dom s remeselným dvorom“ ako replika pôvodnej sedliackej architektúry, na mieste kde v minulosti stála škola. V interiéri sa nachádzala expozícia dokumentujúca tradičný spôsob života v 19. storočí. Za zapožičanie exponátov ďakujeme Slovenskému národnému múzeu a Múzeu mesta Bratislavy.

Od 1. júla 2021 funguje v týchto priestoroch fungovať Miestna knižnica.

Súčasťou je aj kováčska vyhňa. V súčasnosti sídli v ĽD Lesné pozemkové spoločenstvo, Elokované pracovisko ZUŠ J. Kresánka – hra na klavír, na pravidelných skúškach spevu je miestom stretávania SZ Bystričan.

Slávnostné otvorenie Ľudového domu s remeselným dvorom sa uskutočnilo 13. októbra 2007. Pásku prestrihol vtedajší starosta Vladimír Kubovič. Pozvanie prijali starosta z Brumovíc Vavřinec Charvát aj primátor Riese Pio X. Gianluigi Contarin. Vdp. Anton Solčianky požehnal priestory. Bola otvorená aj expozícia ľudového bývania a dejín Záhorskej Bystrice autorov Sone Štangovej a Martina Besediča.

 

Figurína má na hlave slávnostný čepiec zdobený gorálkami. Rukávce sú zhotovené z jemnej tkaniny. Sviatočné rukávce sa od pracovných líšili materiálom a bohatosťou výšivky, nie však strihom. Šili sa z jemnejšieho plátna alebo vapéru. Boli veľmi naškrobené. Rukávy sú ukončené jemnou čipkou. Nad lakťami sú rukávy stiahnuté šnúrkou. Na rukávce je oblečený živôtik – lajbl, ktorý tesne obopína driek. Vpredu sa zapína na gombíčky. Je zdobený striebornou niťou. Sukňa je husto nariasená a naberaná v páse. Vpredu má rázporok a zaväzuje sa štnúrkou. Vrchná sviatočná sukňa je plisovaná. Na sukňu sa oblieka zástera – fjertoch. Kroj dopĺňajú kožené čižmy.

Pozostával z košele jednoduchého strihu, vpredu hore s rázporkom a stojatým golierikom. Nohavice boli rovnako jednoduché, ktoré siahali po lýtka, v páse sa prichytávali motúzom. Sviatočný variant bol okolo rázporku bohato zdobený našívanými šnúrami. Vo sviatok nosili muži i zástery. Na sviatočnú košeľu nosili vesty so zdobenými okrajmi predných dielov a vreckami. K sviatočnému oblečeniu patril i kabátik s dlhými rukávmi.

Pracovná košeľa bola z hrubého konopného plátna. Strih bol jednoduchý. Predná i zadná časť košele boli z jedného kusa, ktorý bol zošitý na jednom boku a na pleciach konopnou niťou. Rukávy mali šírku plátna a ich dĺžka sa merala podľa potreby. Vpredu od krku smerom dolu bol zastrihnutý otvor, rúsporek, asi 25 cm dlhý, a okolo krku malý stojatý golierik. Košeľa sa zaväzovala pod hrdlom dvoma bielymi tkanicami. Pozdĺž rázporka a na golieriku bola jednoduchá plná alebo krížiková výšivka, vyšitá bielou alebo červenou bavlnkou.

Typickou pokrývkou hlavy bol čierny klubúk – širák s dohora zdvihnutou strieškou.

 

Detský kroj zhotovila pani Marta Horváthová pri príležitosti požehnania obecných symbolov v roku 2000
Detský kroj zhotovila pani Marta Horváthová pri príležitosti požehnania obecných symbolov v roku 2000

Kováčskou výrobou sa zaoberali vyučení remeselníci.Vyrábali poľnohospodárske nástroje (brány, motyky) a pre kolárov dodávali železné súčasti k vozom. Okrem toho podkúvali kone.

 

Kurz pletenia korbáčov

Jeden náš obyvateľ sa rozhodol vo svojom voľnom čase chlapcov aj oteckov naučiť ako z prútikov vznikne krásny vlastnoručný korbáč.

Kurz sa koná v sobotu pred Veľkou nocou vo dvore Ľudového domu.

V letnom období kováčski nadšenci organizujú vo dvore oldies disco. Do tanca ja na počúvanie hrá DJ Šony.  Od roka 2017 sa bude podujatie konať každý druhý rok.

 

Medzi obyvateľmi je veľmi populárny jesenný jarmok, ktorý sa koná v októbri. Domáci tím kuchárov vždy výborne navarí, svoje dobroty ponúkajú aj iní obyvatelia. K dobrej nálade vždy prispeje hudobný program.

Týždeň pred Vianocami organizujme naše malé vianočné trhy. Predajcovia sú zvyčajne domáci – ponúkajú niečo na zahryznutie aj na pitie. Vo vnútri Ľudového domu sa koná vždy iná výstavka niečoho zaujímavého. Mali sme: výrobky detí z MŠ, výstavu betlehemov aj výstavu výrobkov šikovných obyvateľov. V roku 2017 si mohli návštevníci zakúpiť živý vianočný stromček.

Naši partneri