Turistika

Kam sa prejsť?

Na hornom konci dediny pod lesom je pekné miesto zvané Plácek, kde sa návštevníci môžu uchýliť pred ruchom mesta. Obľubujú ho najmä rodiny s deťmi, keďže nie je problém sa sem dostať aj s kočíkom a deti sa tu môžu vyjašiť na detskom ihrisku či lúke. Je to miesto, kde môžu turisti či cyklisti načerpať energiu pred túrou alebo naopak oddýchnuť si unavení po túre. Na opekanie sú k dispozícií ohniská či gril. Konajú sa tu oslavy, country večery či kultúrne a športové udalosti pre deti aj dospelých. Počas nepriaznivého počasia je možnosť zohriať sa s dobrým čajom pri krbe v chate Poľovník alebo si pochutiť na špecialitách z domácej kuchyne. Občas cez lúku prebehne vysoká zver ako napr. daniele či srnky.

sport2

Kúsok nad Záhorskou Bystricou po žltej turistickej značke sa nachádza turistami navštevovaný Kačín s veľkou lúkou, pekným detským ihriskom a ohniskami či grilom na drevené uhlie. Pri vstupe sú výtvarné prvky z prírodného kameňa – dva kamenné obelisky a socha kačky, estetickým prvkom je aj chodník v tvare srdca. Je vyhľadávaným miestom najmä bežcov, ale aj rodín s deťmi. Konajú sa tu viaceré udalosti, ako napríklad Letná slávnosť na Kačíne či rôzne bubnovačky v prírode. Ak budete mať šťastie, nájdete pri tejto nenáročnej vychádzke popri lesných chodníčkoch lesné maliny či černice.

sport3

Železná studnička je jednou z lokalít bratislavského lesoparku a obľúbeným oddychovým a športovým strediskom. Jej názov je odvodený od prameňa železitej vody, ktorý tu vyviera. Od Kačína sa k nej môžete dostať po červenej značke. Nachádza sa tu jazierko, kde môžete člnkovať alebo chytať ryby. V časti Partizánska lúka sa deti radi zabavia skákaním na trampolíne alebo v nafukovacom hrade. K dispozícii sú tiež ihriská pre rôzne športy a ping-pong. Je tu tiež východzia stanica lanovky na Kolibu, ktorá odvezie peších turistov aj cyklistov.

sport4

Na vápencovom brale v obci Borinka sa vo výške 486 m n. m. rozprestiera zrúcanina hradu Pajštún. Vrcholová plošina poskytuje impozantný pohľad na Borskú nížinu, no pri peknom počasí ľahko uvidíme aj našu Záhorskú Bystricu. Zvrchu sa na nás ceria kamenné hlavy (maskaróny), zdobiace zachované konzoly. Táto architektonická pamiatka je nepísaným symbolom Pajštúna. Jednu z nich si možno detailne prezrieť na zemi pri vchode. Skala je využívaná skalolezcami. Počas víkendov tu skupinky ľudí stanujú, opekajú a v dobrej atmosfére často spievajú s gitarou pri ohni. Na Pajštún sa zo Záhorskej Bystrice dostanete cez Marianku a nad pútnickým miestom popri futbalovom ihrisku nasledujete červenú značku.

sport5

Najstaršie pútnické miesto na Slovensku – Marianka je miestom na príjemné prechádzky s pokojnou atmosférou a nádychom tajuplnosti. Toto miesto zaručene upokojí rozlietané myšlienky, spomalí rýchle tempo súčasného životného štýlu a navodí príjemný pocit oddychu a obnovenia síl. Prichádzajú sem pútnici z celého Slovenska. Odporúčame pozrieť pamiatkovú zónu – areál pútnického miesta: kostol narodenia Panny Márie zo 14. storočia (oltár ukrýva zázračnú sošku Madony), bývalý kláštor, početné kaplnky, jedinečnú Krížovú cestu (jednotlivé zastavenia sú stvárnené kaplnkami so sochami v životnej veľkosti) a kaplnku Svätej studne so svätenou vodou. To všetko je ukryté v hlbokom údolí, cez ktoré preteká potok a aj v horúcom lete je tu príjemná klíma. Z konečnej zastávky autobusu č. 37 vedie zo Záhorskej Bystrice do Marianky modrá značka po asfaltovej ceste.

sport6

http://mapy.hiking.sk/?trasa=JBOv8

Naši partneri