Prinášame prehľadný režim cintorínov v Bratislave a praktické tipy na triedenie odpadu na cintorínoch

Prinášame prehľadný režim cintorínov v Bratislave a praktické tipy na triedenie odpadu na cintorínoch

S blížiacim sa dušičkovým obdobím prinášame informácie o režime cintorínov počas sviatkov.

Cintorín v Záhorskej Bystrici je v mesiacoch október-marec otvorený denne v čase od 7.00 hod. do 18.00 hod. 

Otváracie hodiny cintorínov v Bratislave, ktoré sú v správe MARIANUM, budú do 8. novembra od 7.00 hod. do 20.00 hod. Na cintorínoch v Bratislave, kde je možné triediť odpad, budú návštevníkom asistovať pomocníci pri roztrieďovaní odpadu vzniknutého pri príprave hrobu na Dušičky.

Režim cintorínov v Bratislave počas sviatkov

  • Otváracie hodiny cintorínov v Bratislave budú do 8. novembra od 7.00 hod. do 20.00 hod.
  • Pre imobilných návštevníkov cintorínov budú v termíne od 21. októbra do 5. novembra v čase od 9.00 hod. do 15.00 hod. na cintorínoch Vrakuňa, Slávičie údolie a v Krematóriu – Urnovom háji k dispozícii elektromobily, ktoré ich pohodlne odvezú čo najbližšie k hrobovému miestu.
  • Mimoriadne otváracie hodiny bude mať kvetinárstvo MARIANUM v Krematóriu a to 28. – 29. októbra a 1. novembra v čase od 8.00 hod. do 17.00 hod.
  • Platí zákaz vykonávania kamenárskych prác v dňoch 27. októbra až 5. novembra.
  • Na cintorínoch platí rovnako ako počas celého roka zákaz vstupu so zvieratami, zákaz vstupu pod vplyvom omamných látok, či jazda na bicykli alebo elektrokolobežkách. Po 9.00 hod. budú v závislosti od množstva návštevníkov cintorínov zakázané alebo regulované vstupy osobných vozidiel.

Ako minimalizovať odpad počas sviatkov?

MARIANUM upriamuje pozornosť návštevníkov cintorínov na ekologickejší prístup a radí, že vyzdobiť hrob a zároveň chrániť životné prostredie je možné jednoducho uprednostnením živých kvetov či sušených rastlín, voľne dostupných prírodných materiálov ako sú šišky, vetvičky, gaštany či kamienky do hrobových dekorácií namiesto umelých ozdôb, kytíc či ikebán. Umelé aranžérske podložky možno nahradiť prútmi, či slamou. Namiesto obvyklých sviečok môžu ľudia použiť sviečky z včelieho vosku a plastové obaly na sviečky môžu vymeniť za sklenené.

Inšpiráciu, ako si vyrobiť lacnejšiu alternatívnu výzdobu hrobu, si môžete pozrieť a vyskúšať na 5 workshopoch počas dušičkového obdobia.

Termíny a miesta konania ukážok výroby ozdôb hrobov s ohľadom na životné prostredie:

  • Krematórium:
  1. októbra, 30. októbra a 31. októbra v čase od 10.00 hod. do 16.00 hod.
  • Cintorín Vrakuňa:
  1. októbra, 1. novembra v čase od 10.00 hod. do 16.00 hod.

Triedenie odpadu na cintorínoch

Počas nadchádzajúcich Dušičiek budú dočasné triediace stanice na cintorínoch Vrakuňa, Petržalka a Prievoz,  v Krematóriu a v Podunajských Biskupiciach. „Návštevníci budú tak mať na týchto pohrebiskách možnosť roztriediť zelený biologicky rozložiteľný odpad, plasty, kovy, papier, sklo, elektroodpad a zmesový komunálny odpad. Návštevníkom tu budú k dispozícii aj asistenti, ktorí pomôžu pri roztriedení odpadu podľa jednotlivých dostupných komodít. Odpad na cintorínoch má obrovský potenciál byť vytriedený a opätovne využitý. Na to je potrebné vybudovať správne triediace návyky u návštevníkov cintorínov a kompletnú infraštruktúru triedenia priamo na týchto pietnych miestach.  Veríme, že v priebehu nasledujúcich rokov sa nám podarí postaviť stojiská na všetkých osemnástich cintorínoch v správe MARIANUM, s ohľadom na legislatívne procesy a financie,“ hovorí Robert Kováč, riaditeľ MARIANUM.