Doprajme cibuľkám čas na odpočinok

Doprajme cibuľkám čas na odpočinok

Milí Bystričania, všetkým nám veľmi záleží na tom, aby životné prostredie v našej mestskej časti bolo stále živšie a farebnejšie. Mnohí ste nás upozorňovali na nepokosené pásy a odkvitnuté cibuľoviny, ktoré sme nepokosili alebo neupravili. My však dávame cibuľkám čas na odpočinok a na zatiahnutie, aby nám mohli na budúci rok vykvitnúť zase. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť. 

Tak, ako každý živý organizmus, i cibuľoviny majú svoj pevne stanovený životný rytmus. Majú obdobie, kedy celú svoju energiu vkladajú do nádherných kvetov a to často už veľmi skoro na jar, kedy veľa rastlín ešte odpočíva. Po tomto období však cibuľky potrebujú chvíľu odpočinku, aby nás mohli znova v nasledujúci rok potešiť. Fáza odpočinku – regenerácie je pre cibuľoviny veľmi dôležitá, pretože vtedy si cibuľka  robí zásoby energie pre kvalitný rast v nasledujúcej sezóne. Ich relaxačnú fázu budeme my, ako okoloidúci občania, vnímať možno troch nevôľou, pretože sa prejaví zožltnutím a uschnutím celej nadzemnej časti.

Chceme vás preto milí Bystričania touto cestou požiadať o trpezlivosť a ohľaduplnosť voči tejto životnej fáze cibuľovín. Tolerujme spoločne chvíľu ten fakt, že vysadená plocha nás chvíľku nebude lákať svojím vzhľadom tak, ako keď bola v plnom kvete. Doprajme však rastlinám čas na regeneráciu. Mnohonásobne nám to vrátia v nasledujúcom roku. Najneskôr ku koncu júna budú už môcť byť všetky vysadené plochy pokosené a ďalej takto aj s príslušným trávnikom udržiavané až do konca vegetačnej sezóny. …a nasledujúca jar potom bude opäť plne v réžii jarných kvetov! Ďakujeme!