Záhorská Bystrica má najväčší hmyzí hotel na Slovensku

Záhorská Bystrica má najväčší hmyzí hotel na Slovensku

Naša mestská časť Záhorská Bystrica sa stala držiteľom certifikátu pre najväčší hmyzí hotel na Slovensku. Vďaka prvému nEKOnečne udržateľnému Kaufland detskému festivalu, ktorý sa konal pri príležitosti Dňa detí 4. júna v našom športovom areáli, tu vyrástol rekordný drevený domček pre hmyz z rastlinných materiálov.

Najväčší slovenský hmyzí domček má rozmery 120 x 180 cm a výšku 206 cm. Symbolizuje dôležitosť podpory diverzity. Tento ustanovujúci slovenský rekord bol zaregistrovaný 4. júna 2023 a certifikát pre spoločnosť Kaufland a pre Záhorskú Bystricu odovzdal Igor Svítok, riaditeľ Knihy slovenských rekordov.

Hmyzí hotel je ideálny domček pre včely samotárky, čmeliaky, pestrice a iný hmyz, ktorí vyhľadávajú úkryty v medzerách, štrbinách, starom dreve či rôznych puklinách v stenách. Hmyzí hotel je pre ne bezpečné miesto a útočisko, ktoré tu nájdu.

„Som rád, že Záhorská Bystrica získala aj takéto milé prvenstvo a môžeme sa pochváliť, že sme popri inováciách aj prví v takejto ekologickej aktivite,“ povedal starosta Jozef Krúpa. Pracovníci našej EKO čaty osadili na začiatku mesiaca aj menší hmyzí domček na rohu ulíc Hargašova a Štefana Majera, ktorý môžu, rovnako ako ten v areáli, obdivovať deti aj ich rodičia.

Po ekologickom festivale zostal popri rekordnom hmyzom domčeku v Záhorskej Bystrici aj pamätný strom – platan, ktorý nám bude pripomínať, že v Záhorskej Bystrici sa konal prvý ekologický festival na Slovensku.

FOTOGALÉRIA FESTIVALU  

Ak ste nestihli prísť, pozrite si našu fotogalériu, aká úžasná atmosféra na festivale vládla. Okrem populárnych kapiel pre deti ako Spievankovo, Tárajko a Popletajka, sa na pódiu predviedli Martin Madej, Thomas Puskailer, muzikál Odpad je poklad či Desmod. V športovej hale sa konali ekoprednášky, premietali sa filmy, uskutočnil sa SWAP oblečenia a výstava obrazov. Najpodstatnejším však bolo hlasovanie za projekty žiakov základnej školy a detí z materskej školy, ktorí pripravovali návrhy na zlepšenie životného prostredia v Záhorskej Bystrici. Víťazný návrh pochádza z dielne 2. B, ktorej žiaci okrem hodnotnej ceny vyhrali pre seba privátny koncert.