Pripomienka: Tunel Sitina bude tento víkend zatvorený

Pripomienka: Tunel Sitina bude tento víkend zatvorený

Milí Bystričania, pripomíname oznam Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS), že bratislavský tunel Sitina bude v čase od piatka 25. februára od 22.00 hod. do pondelka 28.februára do 4.00 hod. ráno úplne zatvorený. Tranzitná trasa bude viesť cez Patrónku, Bratislavčania sa v smere do/z centra dostanú aj cez Dúbravku a Karlovu Ves. Tunel Sitina bude uzatvorený 54 hodín pre všetku dopravu z dôvodu výmeny centrálneho riadiaceho systému.

Kadiaľ povedú obchádzkové trasy?

Okrem hlavnej obchádzkovej trasy pre tranzitnú nákladnú aj osobnú dopravu cez Mlynskú dolinu, Patrónku a Lamačskú cestu, bola navrhnutá aj alternatívna obchádzka pre osobné autá cez Botanickú, Karloveskú a Harmincovu. Túto trasu odporúčame Bratislavčanom, a predovšetkým obyvateľom Dúbravky, Lamača a Devínskej Novej Vsi. Možná obchádzka pre osobnú dopravu v smere z Malaciek (Česka) do Bratislavy môže byť aj cez výjazd Lamač, Bory Mall a následne pokračovaním po ceste 505, Agátovej, Saratovskej, Karloveskej, Botanickej s následným napojením na D2 Most Lanfranconi.

Prečo bude tunel Sitina uzatvorený?

Počas nadchádzajúceho víkendu bude prebiehať výmena centrálneho riadiaceho systému. Možno ho nazvať aj mozgom celého dopravného úseku. Jeho podstatou je riadenie všetkých technologických zariadení. Prostredníctvom vizualizácie a operátorov môže NDS efektívne riadiť nielen dopravu, vetranie, osvetlenie, ale vie poskytovať informácie pre vodičov, meniť potrebné symboly na značkách, reagovať na rôzne dopravné incidenty (nehoda, zastavené vozidlo, prekážka na ceste, kolóna, chodec v tuneli) a čo je dôležité, v prípade požiaru zabezpečiť prvo-fázovú evakuáciu účastníkov cestnej premávky v tuneli. Aktuálny centrálny riadiaci systém je inštalovaný a prevádzkovaný od otvorenia tunela od roku 2007. Nový centrálny riadiaci systém bude modernejší a bude otvoreným systémom s možnosťou ľubovoľného rozširovania bez potreby generálnej výmeny.