Polícia radí: Ako ochrániť svoj byt pred vlámaním

Nakoľko bratislavskí policajti opätovne zaznamenali v poslednom období nárast prípadov krádeží vlámaním do bytov, ku ktorým došlo bez zjavného použitia násilia, apelujeme na občanov k zvýšenej pozornosti a všímavosti. K posledným dvom prípadom došlo v priebehu uplynulého víkendu vo štvrtom bratislavskom okrese.

Za obdobie od polovice júla po dnešný deň evidujú bratislavskí policajti viac ako 20 skutkov, pri ktorých došlo k prekonaniu uzamykacieho mechanizmu vstupných dverí do bytov nezisteným spôsobom. Vo väčšine prípadov išlo o bezpečnostné dvere s bezpečnostnými vložkami aj vyšších tried s tzv. jamkovými kľúčmi. Páchateľ bez použitia násilia prekonal uzamykací mechanizmus dverí do bytov. Vyšetrovaním týchto prípadov sa zaoberajú policajti Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave IV.

Tipy: Ako sa chrániť

  • Pred odchodom na dovolenku starostlivo zamknite dvere a zavrite okná. Nezabúdajte ani na podkrovie, poschodie, malé strešné okná a pivničné okná.
  • Počas vašej neprítomnosti požiadajte príbuzných, dôveryhodných známych alebo susedov, aby vám pravidelne vyberali poštovú schránku a kontrolovali neporušenosť bytu/domu. Nezaťahujte okná roletami – dávate tým na vedomie, že nie ste doma.
  • Informujte aj vašich susedov o tejto taktike zlodejov. Susedia sú jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť svoj byt či dom. Požiadajte ich, aby venovali pozornosť okoliu vášho domu/bytu, všímali si pohyb neznámych podozrivých osôb, a ak je to možné, vyfotografovali ich.
  • Ak máte nainštalovaný bezpečnostný systém, je vhodné ho umiestniť/označiť na viditeľné miesto. Môže to odradiť možných páchateľov.
  • Nenechávajte si doma väčšie množstvo finančných prostriedkov. Radšej ich bezpečne uložte v banke.
  • Venujte väčšiu pozornosť kontrole magnetických zámkov vchodových dverí vášho bytového domu. Môže byť znefunkčnený napr. nalepením cudzích predmetov.
  • Venujte pozornosť označeniu bytov nálepkami, napr. na vašich vchodových dverách či zárubniach. V minulosti bolo zistené, že zlodeji si tak označovali byty, ktoré neskôr vykradli.