Oslavujte Deň Zeme každý deň

Oslavujte Deň Zeme každý deň

Svetový deň Zeme oslavujeme 22. apríla už od roku 1970. Vtedy vedci a ekológovia na snímkach z kozmu pozorovali poškodenie atmosféry. Každý rok si preto na konci apríla pripomíname, akí sme závislí od darov, ktoré nám poskytuje naša Zem a tiež fakt, že tieto zdroje nie sú nevyčerpateľné.

Aby ste mohli pomôcť našej planéte každý deň, nielen na Deň Zeme, pripájame hneď niekoľko tipov, ako na to!

8 tipov (nielen) na Deň Zeme

Chcete prispieť k lepšiemu životu na našej planéte, no neviete, ako začať? Nasledujte naše tipy nielen dnes, ale aj počas každého nasledujúceho dňa.

  • Vysejte lúčne kvety (do záhrady alebo do črepníka na balkón), ktoré prilákajú včely a zároveň sa snažte čo najmenej lúčnych kvetov trhať ako dekoráciu do vázy.
  • Vyčistite si svoje okolie. Nemusíte čakať, kým vás niekto vyzve. Za to, že vezmete do ruky vrece na odpadky a začnete čistiť blízky park či ulicu, vás nikto nebude kritizovať.
  • Zasaďte strom alebo podporte organizácie, ktoré ho kúpou ich produktov zasadia za vás.
  • Obmedzte kupovanie výrobkov v plastových obaloch. Týka sa to nielen nápojov, ale aj jedla (najmä z fastfoodov a donášok), zeleniny a ovocia balených v plastových obaloch, jednorazových plastových príborov, tanierov a pohárov. Začnite namiesto toho nosiť vlastnú fľašu na vodu a rovnakú zaobstarajte aj vašim deťom. Buďte príkladom a aj na kávu so sebou si noste vlastný termopohár, pri objednávaní drinku odmietnite plastovú slamku, na nákupy si vždy vezmite vlastnú textilnú tašku.
  • Objavte čaro čapovaných čistiacich prostriedkov, ktoré sa už dajú zohnať aj v drogériách. Samozrejme, výber je úzky, no výhodou je nielen opätovné použitie plastového obalu, ale aj zloženie čistiaceho prostriedku, ktoré je šetrné k životnému prostrediu.
  • Separujte, separujte, separujte. Dôvod tohto kroku snáď netreba pripomínať.
  • Šetrite energiu, čím aspoň trochu znížite svoju uhlíkovú stopu. Jazdite viac mestskou hromadnou dopravou, bicyklom či kolobežkou alebo choďte pešo, ak je to možné. Zhasínajte svetlá v miestnostiach, v ktorých sa nenachádzate, a vyťahujte zo zástrčky nabíjačku od telefónu či notebooku.
  • Na dovolenke používajte kvalitný opaľovací krém, ktorý nespôsobuje smrť koralov.

Nečakajte, kým niekto spraví prvý krok a vyzve vás k zmene. Buďte tou zmenou vy a veďte k záchrane planéty aj vaše deti. Koniec-koncov, budú to práve naši potomkovia, ktorým odovzdáme našu Zem.