Od 1.7. dôjde k úprave cestovného v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji

Od 1.7. dôjde k úprave cestovného v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji

Od 1. júla 2023 dôjde k úprave cien cestovného v rámci Integrovaného dopravného systému v Bratislavskom kraji (IDS BK). Nové ceny sa budú vzťahovať na všetkých dopravcov zapojených do IDS BK, ktorými sú  Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK), ARRIVA Mobility Solutions a Dopravný podnik Bratislava (DPB). Ide o reakciu na zvýšené náklady, infláciu a výpadky v príjmoch samospráv, ktoré sú objednávateľmi verejnej dopravy.

Dopravcovia v bratislavskom regióne sa v posledných mesiacoch zaoberali optimalizáciou fungovania a úspornými opatreniami tak, aby boli dopady rastúcich nákladov na cestujúcich minimalizované. DPB okrem zníženia spotreby energií zaviedol napríklad aj všetky zastávky na znamenie, vďaka čomu je očakávaná ročná úspora približne pol milióna eur. Zavedené úsporné opatrenia však nestačia na vykrytie výpadkov, ktorým musia dopravcovia a samosprávy čeliť.

V dôsledku inflácie (skokový nárast cien energií či náhradných dielov), legislatívnych zmien presadených vládou počas minulého roka, ktoré obrali hlavné mesto o desiatky miliónov eur ročne, aj v dôsledku nutnej valorizácie miezd v prípade DPB, sú rozpočtové možnosti Bratislavy radikálne obmedzené. Objednávatelia verejnej dopravy tak stáli pred dvoma možnosťami – buď obmedziť a zhoršiť dostupnosť a kvalitu MHD alebo navýšiť ceny lístkov, aspoň na čiastočné vykrytie vyšších nákladov a výpadkov v rozpočte. Prvá možnosť by obnášala rušenie niektorých liniek či obmedzovanie intervalov alebo údržby. Objednávatelia a BID sa dohodli na druhej možnosti, ktorá nezhorší kvalitu ani spoľahlivosť verejnej dopravy – jednej zo základných služieb, ktorú každý deň využívajú desiatky tisíc cestujúcich. Upravené ceny začnú platiť od 1. júla 2023.

Upravený cenník MHD od júla 2023

Ceny takmer všetkých druhov cestovných lístkov v rámci MHD v Bratislave sa od 1. júla 2023 zvýšia v priemere o 20 %. Výnimkou sú predplatné cestovné lístky pre deti a mládež od 6 do 18 rokov, ktoré zostávajú v aktuálnej výške. Naďalej zostáva zvýhodnená cena pri kúpe jednorazových lístkov prostredníctvom elektronických kanálov a taktiež výrazne nižšia cena ročného predplatného cestovného lístka v porovnaní s jednorazovými lístkami.

Súčasne sú s platnosťou od 1.7.2023 upravené sadzby sankčných úhrad nasledovne:

  • Základná sadzba bude 110,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t. j. celkom: 111,10.- €
  • Znížená sadzba sankčných úhrad bude v prípade platby na mieste a do 10 pracovných dní:
    80,00 € plus výška cestovného: 1,10 €, t. j. celkom: 81,10 €.