Náš starosta bežal v symbolickom kvartete 100. ročník Národného behu Devín-Bratislava

Starosta našej mestskej časti Jozef Krúpa sa stal jedným zo štvorice osobností, ktoré sa postavili na štart 100. ročníka Národného behu Devín – Bratislava. Keďže pre pandémiu muselo byť podujatie presunuté do online priestoru, konal sa len symbolický beh osobností, ktoré zastupovali jednotlivé inštitúcie podieľajúce sa na prípravách storočnicovej edície. Morálne víťazstvo behu bolo venované slovenských zdravotníkom.

Starosta Záhorskej Bystrice Jozef Krúpa sa ako dlhoročný a pravidelný účastník Devína postavil na štart 11,6-kilometrového behu v mene  STaRZ (Správa telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislavy) a Hlavného mesta SR Bratislavy. Spolu s ním bežala v symbolickom kvartete Lucia Pelikánová (reprezentovala Slovenský atletický zväz), Alexandra Longová (v mene Slovenského olympijského a športového výboru) a Július Lanátor (reprezentoval organizátora pretekov Be Cool).

Kto boli bežci 100. ročníka Národného behu Devín?

Lucia Pelikánová je líderka priebežného poradia Bežeckého pohára SAZ 2021 („Devín“ mal byť jeho súčasť), slovenská vytrvalecká reprezentantka, Július Lanátor je 69-ročný bežec, ktorý na podujatí štartoval nepretržite od roku 1982, Alexandra Longová je olympionička v lukostreľbe. Starosta Jozef Krúpa je dlhoročný a pravidelný účastník tohto podujatia, reprezentant hlavného mesta, pre ktorého bolo nedeľné podujatie jeho 10. štartom na Národnom behu Devín – Bratislava.

Knihu o Devíne pokrstili vodou zo sútoku Moravy a Dunaja

Kým sa štvorica osobností postavila na štart, stihli pokrstiť publikáciu Miroslava Hazuchu s názvom Slovenský bežecký klenot s podtitulom 100 rokov Národného behu Devín – Bratislava, ktorá mapuje históriu tradičného bratislavského podujatiaKrstilo sa slávnostne vodou zo sútoku riek Moravy a Dunaja a túto knihu dostanú všetci účastníci 100. ročníka „Devína“.

Miľníky Národného behu Devín

Prvý Národný beh Devín – Bratislava sa konal 24. apríla 1921. Na štart sa vtedy postavilo 37 bežcov a 21 z nich dobehlo do cieľa pred budovou SND. Prvým víťazom behu sa stal Václav Vohralík zo Sparty Praha, na OH 1920 štvrtý na 1500 m. V roku 2018 zaznamenal beh najvyšší počet účastníkov – zo 6020 bežcov (4265 mužov a 1755 žien) dokončilo preteky 6015.

Podujatie nezlomila II. svetová vojna, ani komunistická „železná opona“ v 50. a 60. rokoch minulého storočia v období takzvanej studenej vojny medzi „východom“ a západom“ a, zdá sa, nezlomí ho ani koronavírusová pandémia, s ktorou svet bojuje v tretej dekáde druhého milénia. Namiesto klasických pretekov spod devínskeho brala do centra Bratislavy absolvovali tento rok bežci takmer 12-kilometrovú trať len virtuálne, každý sám.

Vyzbierané štartovné od všetkých prihlásených účastníkov poputuje po dohode organizátorov (STaRZ, SAZ, SOŠV, BE COOL) iniciatíve #KtopomozeSlovensku, aby mohla pripraviť a distribuovať energetické balíčky pre zdravotníkov a zdravotníčky bojujúcich s pandémiou COVID-19.