Od 30. marca je účinný zákon Lex Ukrajina (číslo 92/2022 o niektorých opatrenia v súvislosti so situáciou na Ukrajine). V súvislosti s Lex Ukrajina dochádza k zmenám v zákone o azyle a zákone o pobyte cudzincov. Tie upravujú postupy, kedy sa musia odídenci hlásiť na ohlasovni pobytu a odpovedajú na otázku, ako požiadať o príspevok za ubytovanie odídencov.
Zmenu adresy pobytu musia Ukrajinci hlásiť na miestnom úrade
Pri vstupe na naše územie si odídenci z Ukrajiny požiadajú na cudzineckej polícii o dočasné útočisko (buď priamo na hranici, v Bratislave je to možné v Asistenčnom centre pomoci na Bottovej ulici v priestoroch bývalej autobusovej stanice). Osoby s udeleným dočasným útočiskom majú nárok na bezplatnú základnú zdravotnú starostlivosť, stravu, ubytovanie a hygienické potreby. V prípade, že odídenci z Ukrajiny budú bývať v Záhorskej Bystrici, je potrebné, aby sa prihlásili na miestnom úrade v ohlasovni pobytu, prípadne ak sem smerujú z inej mestskej časti alebo iného mesta.
Ako informuje Ministerstvo vnútra SR, štátni príslušníci tretích krajín s udeleným dočasným útočiskom hlásia zmenu adresy svojho pobytu na území SR ohlasovni pobytu v čase úradných hodín. Utečenci tak pri zmene adresy pobytu nenavštívia oddelenie cudzineckej polície, ale zmenu adresy nahlásia na obci v mieste pobytu – v tomto prípade u nás na miestnom úrade v čase stránkových hodín.
Stránkové a nestránkové dni miestneho úradu
Cudzinec so štatútom odídenca predloží na ohlasovni potvrdenie o tolerovanom pobyte na území SR. Vyplní tlačivo o presťahovaní (ktoré mu poskytne pracovníčka ohlasovne pobytu) a predloží doklad o ubytovaní, ktorým môže byť zmluva o nájme, potvrdenie ubytovacieho zariadenia o poskytnutí ubytovania, ako aj čestné vyhlásenie vlastníkov nehnuteľnosti o poskytnutí ubytovania.
Ako môžete vy požiadať o príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny?
Aktuálna novela zákona o azyle účinná od 30. marca 2022 okrem iného upravuje poskytovanie príspevku za ubytovanie osôb s udeleným štatútom dočasného útočiska. Tento príspevok budú ubytovateľom vyplácať samosprávy z prostriedkov poukázaných z ministerstva vnútra. Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku upravuje nariadenie vlády účinné od 31. marca 2021.
Výška príspevku za ubytovanie sa bude vyplácať v závislosti od veku ubytovaných osôb, pričom za maloleté osoby do 15 rokov bude tento príspevok vyplácaný v polovičnej výške.
Príspevok sa poskytuje vo výške:
- 7 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá dovŕšila vek 15 rokov,
- 3,50 eur za jednu noc ubytovania odídenca, ak ide o fyzickú osobu, ktorá nedovŕšila vek 15 rokov.
Kto môže získať príspevok z ministerstva vnútra?
Na príspevok za ubytovanie majú nárok osoby a subjekty, ktoré neposkytujú ubytovanie na základe živnostenského oprávnenia:
- vlastníci bytov a rodinných domov.
- tzv. ubytovacie zariadenia určené na krátkodobé ubytovanie/podmienkou je, že ide o nepodnikateľské subjekty/;
- obce a vyšie územné celky/ ak ubytovanie poskytnú bezodplatne priamo alebo prostredníctvom svojej rozpočtovej alebo príspevkovej organizácie/.
Štátne účelové zariadenia sú zo schémy podpory formou vyššie uvedeného príspevku vyňaté. Podľa § 36a ods. 5 zákona o azyle sa štátnej rozpočtovej organizácii a štátnej príspevkovej organizácii sa príspevok neposkytuje. Náklady, ktoré im vznikli, si budú riešiť v rámci kapitoly svojho zriaďovateľa.
Príspevok za ubytovanie podnikateľským subjektom (teda aj hotelom) sa riadi schémou upravenou v novele zákona o podpore cestovného ruchu v gescii ministerstva dopravy. Podrobnosti a postup vyplácania upravuje nariadenie vlády účinné od 31. marca 2022.
Podmienky získania príspevku za ubytovanie
Základnou podmienkou pre získanie príspevku je uzavretie zmluvy o poskytnutí ubytovania medzi majiteľom nehnuteľnosti a odídencom. Upozorňujeme, že musí ísť o osobu odídenca, teda o osobu so štatútom dočasného útočiska. Prenajímateľ po uzatvorení zmluvy s odídencom zmluvu predloží obci. Obci zároveň po skončení každého kalendárneho mesiaca predloží výkaz o počte nocí, v ktorých skutočne poskytoval odídencovi ubytovanie.
Príspevok bude oprávnenej osobe vyplácať obec – na účet v banke alebo v hotovosti. K výplate finančných prostriedkov prenajímateľovi dôjde až po tom, ako obec tieto finančné prostriedky dostane od ministerstva vnútra.
Postup:
- do 5 pracovných dní po skončení kalendárneho mesiaca prenajímateľ odovzdá obci/mestskej časti výkaz;
- obec/mestská časť zosumarizuje všetky výkazy od všetkých prenajímateľov a spracuje ich do jednotného prehľadu o uplatnených príspevkoch, ktorý pošle ministerstvu vnútra do 15. dňa v kalendárnom mesiaci;
- ministerstvo vnútra po verifikácii a spracovaní doručených prehľadov poukáže príslušnú sumu obci do konca kalendárneho mesiaca;
- obec vyplatí príspevky prenajímateľom do 5 pracovných dní od prijatia prostriedkov od ministerstva.
- Vzor zmluvy o poskytnutí ubytovania odídencovi (DOCX, 44 kB)
- Vzor čestného vyhlásenia oprávnenej osoby k zmluve o poskytnutí ubytovania odídencovi (DOCX, 31 kB)
- NOVÝ: FO Výkaz oprávnenej osoby o výške príspevku za ubytovanie odídenca za mesiac
- NOVÝ: PO Výkaz oprávnenej osoby o výške príspevku za ubytovanie odídenca za mesiac
Zdroj: MINV.sk
Foto: FB Bratislava – hlavné mesto SR