Aktuálny rozhovor so záchranárom a hasičom

Aktuálny rozhovor so záchranárom a hasičom

Prinášame vám exkluzívny rozhovor so záchranárom a hasičom Miroslavom Liďákom, ktorý je aktuálne v posádke záchrannej služby hasičského zboru, ktorá odoberá vzorky u obyvateľov, u ktorých je podozrenie na Koronavírus.

Ako prebiehajú jednotlivé kroky pri príchode na miesto a testovanie?
Prvým krokom je bezpečný odber vzoriek, ktoré odoberajú tímy hasičského zboru a záchrannej služby. Odber vzoriek trvá vzhľadom na prísne opatrenia minimálne hodinu. Vykonávajú sa stery z ústnej a nosnej dutiny, nakoľko je to vírus, ktorý napadá hlavne respiračné cesty. Testovaná osoba spolu s osobami, s ktorými zdieľa domácnosť zostávajú do vyhodnotenia výsledkov v domácej karanténne. Po odbere nasleduje séria opatrení, ktoré musíme vykonať a odevy a ochranné pomôcky bezpečne zlikvidovať.

Ako vyzerá vaša služba?
Hneď ako prídeme do služby nahlásime sa do systému a prepojíme s hygienikom, ako aj lekárom, ktorí nám určia adresy a trasu. My následne daného človeka kontaktujeme, vyplníme s nimi počas cesty telefonicky dotazník. V sanitke sme traja, povieme si informácie k danému odberu, ako aj postup. Tým, že máme rôzne ochranné prvky, musíme dbať na všetky preventívne a bezpečnostné opatrenia.

Ako reagujú ľudia keď prídete? Dodržiavajú opatrenia?
Ako kto. Oni sú v karanténe vo svojich bytoch a domoch. Dôležité je však vysvetliť, že nie každý u koho sa zastavíme musí byť 100% nakazený. Stáva sa nám často, že akonáhle ostatní ľudia uvidia sanitku a žltý ochranný odev hneď sú na balkónoch, vykrikujú a dožadujú sa presnej identifikácie testovanej osoby alebo aspoň čísla bytu poprípade poschodia. Pomaly idú susedov s vidlami naháňať a pritom tí ľudia nemusia byť infikovaní, ale sú iba zahrnutí v skupine testovania a podozrenia. Ono sa toho netreba báť, testujú sa ľudia nie len so zdravotnými problémami, ale aj cestovateľskou anamnézou a to sú tisíce ľudí.

Sú nejaké postupy ktoré musia ľudia dodržiavať keď k ním prídete?
Áno, pri telefonickej komunikácii ich hneď informujeme, že nech nám nejdú otvoriť dvere. V prípade, že majú elektronického vrátnika, tak nám otvoria na diaľku. Ak nemajú informujeme ich, aby nám kľúče hodili cez okno, prípadne nechali otvorené dvere. Netreba však robiť paniku a treba zostať v kľude je to bežný postup. Nakoľko vírus sa šíri hlavne rozprávaním, smrkaním, kýchaním čiže ústami a nosom, je dôležité dodržiavať hygienické opatrenia doma aj v spoločných priestoroch, nosiť rúška a ochranné pomôcky, dezinfikovať telefóny, nechytať si zbytočne tvár. Na kove sa vírus udrží až niekoľko dní.

Do koľkých dní sú známe výsledky?
Výsledky sú do 48 hodín podľa priority (zdravotnícky personál, akútne zdravotné stavy). Teraz to pôjde asi rýchlejšie, lebo vzorky vyhodnocujú už aj neštátne laboratória.

Koľko sanitiek v Bratislave robí odber vzoriek?
Presné počty neviem, nakoľko by sa mali navyšovať. V nedeľu hasičský záchranný zbor mal v Bratislave v teréne jednu biohazard sanitku a ďalšie biohazard sanitky na prevoz pacientov a zbieranie vzoriek má záchranná zdravotná služba.

Máš nejaké bližšie informácie o príznakoch prípadne závažnosti choroby?
Príznaky sa u najväčšieho percenta ľudí prejavia zhruba v 5-7 deň. Je to samozrejme individuálne, inkubačná doba je 14 dní. U veľa ľudí a hlavne detí nie sú príznaky ako kašeľ, teplota, alebo oslabený organizmus vôbec, alebo sú iba minimálne. Preto sa najprv zatvorili školy a škôlky a ďalej všetko ostatné, aby sa minimalizovalo riziko šírenia. Je to ako ruská ruleta, nakoľko aj medzi ľuďmi, ktorí nejavia známky nákazy môže byť šíriteľ. Veľmi veľkú rolu hrá práve imunitný systém. Niekto sa nakazí, ale zvládne to v pohode, iní ľudia to môžu znášať ťažšie. Preto je potrebné striktne dodržiavať opatrenia, ktoré sa robia aj preto aby sa to šírenie spomalilo. Ak by to prepuklo, môže nám skolabovať zdravotný systém.

Aktuálne ľudia volajú na uvedené čísla ale nedostanú hneď odpoveď prípadne sa nedovolajú?
Čo robiť v takom prípade?
Pri vážnom podozrení na Koronavírus sú k dispozícii čísla, ktoré sú vytvorené a určené priamo na túto situáciu a uvedené všade na webe ako aj v médiách, kde sú lekári a operátori, ktorí vyhodnotia postup ďalších krokov. Operátor sa pýta, kde ste boli? S kým ste boli v poslednej dobe? Ak ste boli v práci s nakazeným človekom, zisťuje sa kto sú vaši kolegovia, kde všade ste sa pohybovali a ide sa po všetkom s čím ste prišli do kontaktu. Všetky info musíte uviesť pravdivo a nič nezatajiť. Aj keď sa ľudia hneď nedovolajú, treba skúšať naďalej a nepodliehať panike. Musíme si uvedomiť, že aj keď Koronavírus je aktuálne témou číslo jedna, je stále veľa pacientov, ktorí riešia aj iné ochorenia, stávajú sa dopravné nehody a iné život ohrozujúce situácie, pre ktoré slúžia čísla na rýchlu zdravotnú službu 112 a 155.

Prišli ste niekedy na výjazd, ktorý nebol naliehavý?
Množia sa aj také prípady že ľudia nemajú žiadne príznaky, ale chcú sa dať preventívne vyšetriť. Keďže jeden výjazd aj s opatreniami a testovaním trvá viac ako hodinu + cesta k danému miestu takéto prípady znemožňujú výjazdy k akútnym pacientom a ľudia tým ukracujú čas pre niekoho, kto môže byť vo vážnom stave a zároveň šíriteľ Koronavírusu.

Bola už niektorá z vašich posádok na výjazde aj v Záhorskej Bystrici?
Do tohto momentu zatiaľ nie.

Ďakujeme veľmi pekne za rozhovor Miro, prajeme veľa zdravia a síl.
Ďakujem aj ja a dodržiavajte prosím opatrenia, neprepadnite panike a noste rúška, je to veľmi dôležité!