Ako prvá mestská časť sme sa stali členom Smart Cities Klubu

Ako prvá mestská časť sme sa stali členom Smart Cities Klubu

Záhorská Bystrica sa ako prvá mestská časť Bratislavy stala členom platformy Smart Cities Klub. Toto združenie spája samosprávy rôznych veľkostí – od samosprávnych krajov, cez veľké krajské mestá, okresné centrá až po menšie mestečká či dokonca mestské časti veľkých metropol. Okrem platformy na výmenu skúseností sa klub sústredí na vzdelávacie činnosti. Na konferenciách a workshopoch predstavuje najnovšie poznatky z praxe a odborníci združenia ponúkajú aj metodické vedenie.

Popri vlastných expertoch sa klub opiera aj o intenzívnu spoluprácu s odborníkmi a partnermi zo zahraničia. Klub má bohaté kontakty v oblasti rozvoja smart obcí v Nórsku, Holandsku, Švédsku i Dánsku. Aj v spolupráci s veľvyslanectvami jednotlivých krajín organizuje pre svojich členov intenzívne študijné pobyty, ktoré im umožnia pretaviť to najlepšie, čo funguje vo svete, do praxe i na Slovensku.

„Smart riešenia sú pre našu rýchlo sa rozvíjajúcu mestskú časť nevyhnutné, inovatívne myšlienky využívame ako prví. Sme priekopníkmi v aplikácii na komunikáciu s obyvateľmi, ktorú sme mali medzi slovenskými mestami ako prví a dnes pod názvom Simplicity funguje v rôznych kútoch sveta a využíva ju napríklad aj New York. Moderné myšlienky chceme prinášať aj naďalej, aj preto sme sa rozhodli pre členstvo v Smart Cities Klube a na smart inovácie sa chceme sústrediť aj naďalej,“ vysvetľuje starosta Jozef Krúpa.

Záhorská Bystrica ako člen Smart Cities Klubu prijala pozvanie na konferenciu Moderné trendy v mestskej mobilite. „Verím, že si odnesieme podnetné informácie, ktoré môžeme v Záhorskej Bystrici využiť. Pridanou hodnotou členstva v Smart Cities Klube sú experti z rôznych oblastí, od ktorých by sme chceli čerpať poznatky najmä v oblasti cyklodopravy a bezpečných cyklotrás pre deti na ceste do školy,“ doplňa starosta.

Miestny úrad sa v tomto období zapojil aj do výzvy na dotáciu pre nové nabíjacie stanice pre elektrobicykle a s poslancami miestneho zastupiteľstva chce na najbližších zasadnutiach opätovne debatovať o téme nabíjacích staníc pre elektromobily na parkovisku pred Spoločenským domom, aby sme sa mohli zapojiť do výzvy z Plánu obnovy.